Çıtır Bilgiler

Çocuklar İçin Tekne Orucu!

Okuma Süresi: 2 dakika

Ramazan ayı çoktan geldi bile. Ramazan ayının gelmesiyle ramazan ayı boyunca aklı başında ve sağlıklı yetişkinler oruç tutmakla sorumludurlar. Küçük çocuklarda normal olarak örnek aldıkları büyüklerinden görüp oruç tutmak istiyorlar. Böyle durumlarda büyükler çocuklara “Tekne Orucu” adı verilen bir program hazırlıyorlar. Peki, tekne orucu nedir?

single_content_01_v01

Ramazan aylarında küçük çocuklar oruç tutan büyüklerini görüyorlar ve büyükleriyle beraber onlarda oruç tutmak istiyorlar. Durum böyle olunca çocuklarda tekne orucu tutarak büyüklerine eşlik etmiş oluyorlar. Tekne orucu ise küçük çocukların ailelerinin hazırladığı programlara göre günün bir kısmında tuttukları oruçtur. Bu programlar kimi zaman sahur vaktinden öğlene kadar yiyip içmemekle sınırlandırırken bazen de öğün aralarında yiyip içmemekle sınırlandırılabiliyor. Aynı zaman da tamamen bir gelenek olan bu oruç sayesinde çocuklar oruç tutma isteklerini yerine getirirken hem oruç tutmaya alışıyorlar hem de irade kazanıyorlar. Tekne orucu tutan çocuklar kişilik özelliklerinin şekil aldığı o yaşlarda biraz da irade sahibi bir insan olmanın temellerini de atmış olup iç disiplin kazanıyorlar.

single_content_01_v01

Peki, iç disiplin nedir? Diye merak edecek olursanız iç disiplin; çocuğun kendisine gücünün yetmesidir. Daha açık anlatacak olursak her duygusunun esiri olmadan hazlarını kontrol edebiliyor olmasıdır. Örneğin daha önce ebeveynlerinin çocuğu için “Bu çocuk neden söz dinlemiyor?” veya “Bu çocuk neden böyle yapıyor?” gibi cümleler kullandığını duymuşsunuzdur. Bu biraz da çocuğun irade sahibi olmamasından kaynaklanabiliyor. İşte tekne orucu çocuğa kendine güç yettirebilme, zorluklara karşı direnebilme özelliği kazandırıyor.
Ailelerinin çocuklarına tekne orucu için hazırladıkları programları çocuğuyla beraber hazırlaması öneriliyor. Çünkü bir çocuk tekne orucu tutacaksa zorla değil kendi isteğiyle tutması daha doğru olur. Zorla oruç tutturulan çocuk ne oruç tutmak için istek ne de iç disiplin kazanmayacaktır. Özetlemek gerekirse zorla oruç tutturmanın çocuğa hiçbir faydası yoktur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir