Çıtır Bilgiler

Cadılar Bayramı İle İlgili Bilmediğiniz Gerçekler

Okuma Süresi: 2 dakika

halloween-glass-holiday-candle-bokeh-red-hd-wallpaper-1920x1200Halloween Adı Nereden Geliyor?

All Hallows’ Eve ya da All Saints’ Eve denen bu isim zamanla Halloween’e dönüşmüş. Azizleri, şehitleri ve iyi birer inanan olan tüm ölüleri hatırlamak ve kutsamak içinmiş bu tarih önceleri.

Dini Kökenler ve Hıristiyanlık Etkisi

Pagan ve Şaman olan bu bayram aslında Keltlerin hasat bayramı. Daha sonra Hıristiyanlığın etki alanı genişleyince kilise olaya el atıyor ve tek tanrılı bir bayram yapıyor Halloween’i.

Diğer Dinlerde Cadılar Bayramı Kutlamaları

Müslüman ülkelerinden Cadılar Bayramını en coşkulu kutlayanı bizizdir herhalde. Yahudiler kutlamıyorlar bu bayramı. Sadece Amerika’da yaşayan Yahudiler kutluyor; onlar da Hristiyan ögelerinden arındırarak yapıyorlar bunu.0b501b65160a13721812de1aaf6698dd

Kabak NedenOyulur?

İçi oyulup fener yapılan sebzelere ilk olarak 700 yıl önce Maori’de rastlanmış. Cadılar Bayramı için bal kabağı oymak ise 19. yüzyılda İrlanda‘da yapılmaya başlanmış bir şey. Eskiden daha korkunç görünümlü olan bu kabakların kötü ruhları kaçırmak için kullanıldığı söyleniyor.

Cadılar Bayramında Ne Yenir?

Filmlerde görmüşsünüzdür; çocuklar evleri gezip şeker toplar. Bu adet Keltler zamanından kalmadır: O zamanlar sokakları dolaşan ruhları memnun etmek için etrafa şekerler ve tatlı şeyler bırakılırmış. Kabuklu fıstık, elma şekeri, şekerli mısır, kabakçekirdeği gibi bazı yiyecekler özellikle İngiltere ve civarında başta olmak üzere Cadılar Bayramıyla özdeşleşmiştir.

Cadılardan Kısmet Dilemek

İskoç genç kızları Cadılar Bayramı için yakılan ateşte çarşaf kuruturlarsa müstakbel kocalarının kendilerine görüneceğine inanırlarmış.  Bir kısmı da aynı gece evin merdivenlerinden  inerken aynaya bakarlarsa sevdiklerini göreceklerini düşünürlermiş. Ama bunu gece yarısı yapmak koşuluyla.

Bunlar Hep Amerika’nın Oyunu

Avustralya ve Fransa gibi bazı ülkelerde bu bayram ya hiç kutlanmıyor ya da çok az bir grup tarafından kutlanıyor. Neden derseniz sevmiyorlar pek ve Amerikalıların her şeyi ticarete döküp para kazanmaya çalışmasını eleştiriyorlar.

c19ac36e53deb8a9853400a49b37d39d

Cadılar

İngilizcedeki cadı anlamına gelen witch kelimesinin kökeni wicce ve  anlamı bilge kadın. Bu kadınlar bir zamanlar sözü dinlenen saygın kişilerken dinin ve kilisenin baskısıyla istenmeyen insanlar haline gelip yakılmaya başlanmışlar.

Kim Bu Jack-O-Lantern

Bu oyulan kabakaların adı  Jack adında bir İrlandalıdan geliyor. Çok cimri olan Jack şeytana bile pabucunu ters giydirip kandırmış.Ve bu yüzden hem cennetten hem de cehennemden kovulmuş. Sonsuza kadar dünyada gezmekle lanetlenmiştir. Elinde bir fener taşıyıp insanları doğru yoldan saptırmaya çalıştığına inanılır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir