Çıtır Bilgiler

Çabuk Yağlanan Saçlara Altın Değerinde Tavsiyeler

Okuma Süresi: 2 dakika

Orta derece yağlı saçlar sağlıklı bir saçın habercisi olsa da çoğu kişinin rahatsız olduğu bir durumdur. Saç yağlanması, saçın çabuk kirlenmesine ve saç hacminin azalmasına neden olur. Sac yağının pozitif yönleri de saçı güneşe, kirliliğe karşı koruması ve yumuşatmasıdır.

Saç yağlanmasının sebebi kalıtımsal, aşırı stres, gerekli bakımı yapmamak ve ya hormonal düzensizlikler gibi birçok nedene bağlı olabilir.

Çabuk yağlanan saçlarınız için önerilerimiz:

 1. Saçınızla oynama alışkanlığınız varsa bunu hemen bırakmalısınız çünkü ellerinizde bulunan yağ ve kir ile kendi saçınızı kendiniz yağlandırmış oluyorsunuz! pressed-waves-2-md108491_vert
 1. Saçınızı toplarken çok sıkı bağlamayın. Sıkı örgü modelleri yerine dağınık modelleri tercih edin.
 1. Saçlarınızı soğuk su ile durulamayı alışkanlık haline getirin. Saçlarınızın üzerinde sıcak su kullanmak saç kuruluğunu arttırarak saç derisindeki yağ üretimini arttıracaktır.
 1. Saçı durmadan fırçalamak, onlara şekil vermekle birlikte yağlanmasını da arttırır.
 2. Maşa tarzı saç şekillendirme ürünleri sık kullanıldığında saçtaki yağ üretimini büyük derecede arttırır.
 3. Fastfood tarzı yağlı yiyeceklerden ve yağ üretimine neden olan hazır gıdalardan kaçının. Herkes bilir ki yağlı bir cilt yağlı saçlar demek oluyor.
 4. Köpük, sprey, jöle gibi ürünleri olabildiğince hayatınızdan çıkartın. Bu ürünler fazla ve ya yanlış kullanıldığında saçınızı olduğundan daha da yağlı gösterebilir.a beautiful girl standing at the shower
 1. Saçınızı her gün şampuanlama alışkanlığınızı bırakın. Unutmayın ki her şampuanladığınızda saç derisi biraz daha kurur ve kurumaya karşı olarak yağ bezleri saçı nemlendirmek için daha da yağ üretmeye başlar.
 1. Yağlı saçlar için özel olarak üretilen şampuanları kullanmaya özen gösterin. Saç derinize uygun şampuanlar tercih ederseniz, yağlanma problemini minimuma indirebilirsiniz.
  Portrait of a young woman brushing her hair --- Image by © A. Chederros/Onoky/Corbis
 1. Saçlarınızı durularken hiçbir kimyasal kalıntı bırakmamaya dikkat edin.
 1. Saç kremlerini daha çok saçlarınızın uçlarında kullanın ve kremli şampuanlardan uzak durun.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir