Çıtır Bilgiler

Bu Meyve ve Sebzeleri Bir Arada Bekletmeyin

Okuma Süresi: 2 dakika

Meyve ve sebzelerinizin erken bozulmasından şikâyetçiyseniz bu yazımız tam size göre. Alacağınız birkaç önlemle sizi bu sorundan kurtaracak püf noktalar şunlar:

elma

“Bir çürük elma tüm sepeti çürütür” diye bir laf vardır. Ancak sadece çürük elma değil, iyi elma da başka meyvelere zarar verebiliyor.

 

Daily Mail’in haberine göre bazı meyve ve sebzeler, olgunlaşma sırasında etilen gazı üretiyor; bu da beraber sakladığımız diğer meyve ve sebzelerin raf ömrünü kısalttığı anlamına geliyor.Daily Mail'in

Örneğin elma, armut, kayısı, muz, kivi, mango, şeftali ve erik gibi meyveler etilen ürettiği için olgunlaştıkça renklerinde değişim gözlenir. Bu sebepten patates, brokoli, havuç, lahana ve fasulye gibi etilene duyarlı sebzelerden uzak tutulmalıdır.

Yapılan araştırmaya göre beraber saklanmaması gereken diğer sebze ve meyveler şunlar:karpuz

Elma ve karpuz

İki meyve de buzdolabında muhafaza edilmeli ancak elmanın ürettiği etilen, karpuzu bozacağından birbirinden uzak tutulmalıdır.

patates soğan

Soğan ve patates

Soğanın ürettiği etilen miktarı az da olsa, patates soğanın kokusundan dolayı bozulmaya meyilli bir sebzedir.

muz

Muz ve diğer meyve/sebzeler

Tüm meyve ve sebzeleri muzlardan uzak tutmalısınız. Çünkü herhangi bir sebze veya meyveyle bir arada olması, muzun çabucak bozulmasını sağlayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir