Çıtır Bilgiler

Bin Aydan Daha Hayırlı Kabul Edilen Kadir Gecesi!

Okuma Süresi: 2 dakika

Her yıl 11 ayın sultanı ramazan ayının 27. Gecesi kutlanan Kadir Gecesi, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı gündür. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı kabul edilen kutlu gece olarak da bilinir. Hadislere göre Kadir Gecesi’nin hangi gün olduğu tam olarak belli değildir ama ramazanın 20. Gününden sonra yani ramazanın son on günününden biri olduğu söylenir. Kesin tarihi bilinmeyen bu gecenin ramazanın son on günü içerisinde aranması gerekir.

single_content_01_v01

Tarihi belli olmayan bu gece daha sonra halk arasında ramazanın 27. Gecesinde kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca Kadir Gecesi olduğunu anlayabileceğiniz denizlerin suyunun tatlılaşması, köpek sesinin duyulmaması, ertesi günde güneşin kızıl olması gibi alametlerde vardır. Kur’an-ı Kerim’de de Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi’nden bahsedilir. İşte dua ve tövbelerin kabul edildiği bu geceyi Müslümanlar genelde dua ederek, namaz kılarak yani ibadet ederek geçirmeyi isterler. Peki, Kadir Gecesi’nde nasıl ibadet edilir?

single_content_01_v01

Bu geceyi ibadet ederek geçirmeyi tercih edecek olanlar Kur’an–ı Kerim okumalı veya dinlemeli, tövbe etmeli, Peygamber Efendimize salat ü selamlar getirmelidir. Namaz borcu olanlar kaza, namaz borcu olmayanlar ise nafile namazı kılmalıdır. Ayrıca inanç ve duygularınızı yenileyebileceğiniz daha güçlü bir hala getirebileceğiniz bu gecede dargın olduğunuz kişilerin gönlünü almayı, helalleşip rızalarını almayı da unutmamalısınız.
Son olarak şunu da belirtmek gerekirse bu yıl Kadir Gecesi 1 Temmuz tarihinde kutlanacak ve yurt genelinde Kadir Gecesi’nde camilerde ibadet etmek isteyen vatandaşlarımız için birçok cami sabaha kadar açık kalacak. Böylelikle isteyenler camilerde sabaha kadar rahatlıkla ibadet edebilecekler. Bizlerde mübarek kadir gecenizi kutluyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir