Çıtır Bilgiler

Bekle ‘‘ Yaz ’’ Biz Geliyoruz!

Okuma Süresi: 2 dakika

Yaz aylarına girmeye günler kala, her sene olduğu gibi yaza ne kadar hazırız konulu yazılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bizde eksik kalmayalım dedik ve sizlerle birlikte yaza hazırlanmaya karar verdik.

Öncelikle beslenme düzenimizde biraz değişiklik yapalım dedik. Değişiklik derken sanmayın ki öğün atlıyoruz. Aç kalarak diyet yapılmaz. Bu bizim mottomuz.
Sıcaklarında artmasıyla yemeklerimizi daha hafif öğünlerle değiştirmeye başladık. Hangi besini ne zaman yediğimiz, formda kalmak adına önemli olduğundan özellikle akşam öğünlerimizde zeytinyağlılara ve yeşil sebzelere ağırlık verdik. Tabi ki yanında protein içeren besinlerle destekledik. Özellikle yoğurdun ferahlığı düşünüldüğünde, sıcak havalarda serinlemek için ideal bir protein kaynağı. Meyveleri de beslenme planımızda unutmamak gerekir. Yazın sıcağını üzerimizden alacak kavun ve karpuzu beslenme planımıza yerleştirdik bile.

single_content_01_v01

Sağlıklı ya da dengeli beslenme demek karbonhidrattan veya yağdan tamamen uzaklaşmak demek değildir. Unutmayalım ki vücudumuzun tüm besinlere ihtiyacı vardır. Tabi ki her şey kararında. Öğünlerimizde salataya yer vermek istiyorsak 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı mutlaka koymalıyız. Salatamızı protein içeren bir besinle de desteklememiz gerekir. Biz kinoa, lor peyniri ve yeşil mercimeği salatalarımıza çok yakıştırıyoruz. Sizin de favoriniz varsa bizlerle paylaşırsanız denemekten zevk alırız.

single_content_01_v01

Biliyoruz ki spor yapın dediğimizde, vakit mi var cevabıyla karşılaşacağız. Unutmayın ki vakit yaratılır. Özellikle sabah yapılan sporun yağ yakımına etkisi oldukça fazladır. Sabahları uykunuzda 1 saat fedakarlık ettiğiniz sürece spora vakit kalacaktır. Günlerin uzamasını da fırsata çevirip iş çıkışlarınızda bir durak önce inip varacağınız yere yürüyerek gitmenizin bile faydasını göreceksiniz.

Beslenme düzenimizi sporla desteklediğimize göre bu iş oldu demeyin. Ne kadar SU o kadar FORM! Su içmeden formda kalmayı unutun. Özellikle havalarında ısınmasıyla birlikte vücudumuz daha fazla su kaybedeceği için su ile ayrılmaz bir ikili olmalısınız. Su içmeyi sevmiyorum diyenlerdenseniz, suyunuzun içine çilek, limon ya da salatalık dilimleri atarak su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz. Günde en az 2 – 2,5 litre su tüketmelisiniz.

Ruhunuzun da sağlık olması için dinlenmeyi unutmayın!

single_content_01_v01

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir