Çıtır Bilgiler

Bebekler Ne Zaman Denize Girebilir?

Okuma Süresi: 2 dakika

Yazın gelmesiyle birlikte tatile gitmek, denize, havuza girmek ve güneşlenmek güzel ama bu, çocuklu aileler için fazla dikkat gerektiren bir durum. Çünkü çocuklar iyi korunmaz ve bazı noktalara dikkat edilmez ise tatiliniz bir kabusa dönüşebilir.
Özellikle bebekler, ilk 6 ay bağışıklık sistemleri gelişmediği için enfeksiyonlara açıktır. İlk 6 aydan sonra önemli aşıları da tamamlandığı için ancak 6 ayını bitirmiş bebekler denize girebilir.

single_content_01_v01

Her çocuk, havuz suyunu içmeyi sever. Havuzlara atılan kimyasallar yanında, enfeksiyonlar da büyük tehlike yaratmaktadır. Her yaz tatilinde havuzlardan kapılan enfeksiyonlar nedeniyle tatilini yarıda kesmek zorunda kalan aile sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle bebekler için deniz tercih edilmelidir.
Bebekler ve çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir diğer yer kumlardır. Nemli olmaları yanında kedi-köpek gibi hayvanların idrar ve dışkıları, her türlü cam kırığı ve çöplerin karıştığı bir yer olması, çocuklar için büyük tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle çocuklar ve bebekler asla tamamen çıplak, kumlara oturtulmamalıdır. Bu, mantar enfeksiyonları kadar idrar yolu enfeksiyonlarından da koruyacaktır.

single_content_01_v01

Çocukların ve özellikle de bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için aşırı güneş ışınları, deniz ve havuz suyu zarar verebilir. Vücudumuz için çok önemli olan D vitamininden yararlanabilmek için güneş ışınlarının çok dik gelmediği saatlerde yani saat 10:00’a kadar ve 16:00’dan sonra güneşlenme önemlidir. Saat 10:00 ile 16:00 arasında bebek ve çocuklar kapalı ortamlarda veya ağaç gölgesinde tutulmalı, güneş ışınlarını yansıtıcı havuz kenarı, şemsiye altı gibi yerlerden uzak durulmalıdır. Bebek ve çocuklara geniş kenarlı şapka giydirilmeli, büyük çocuklar U.V koruyucu kaliteli gözlük takmalıdır.

single_content_01_v01

6 aya kadar olan bebekleri serinletmek için küçük şişme havuz veya kova kullanılabilir. Bebek göğüs hizasına gelecek kadar çeşme suyu ile doldurulmuş temiz bir kova içine oturtularak serinletilebilir. Deniz ve havuz sularının bebek ve çocukların cildini kurutup zarar vermesini önlemek için sık duş aldırılmalı, nemlendirici kremler sürülmelidir. Aşırı sıcakta su kaybını önlemek için bebek ve çocukların yeteri kadar sıvı almaları sağlanmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir