Çıtır Bilgiler

Bayramda Çocukların Şekerleme Tüketimine Dikkat !

Okuma Süresi: 2 dakika

Çocukların zihninde bayramların yeri çok başkadır ve bayramları hakkı ile kutlayan, en coşkulu geçiren kesim hiç şüphesiz ki çocuklardır.
Bayramlar çocuklar için şeker tüketimi anlamına gelmesi, mide ve bağırsak hastalıklarının yanı sıra, ağız ve diş sorunlarına da neden olabilir. Bu yüzden ailelerin, çocuklarının sağlıklı bir bayram geçirmesi için şeker ve çikolata tüketimlerine sınırlama getirmesi önemlidir. Ailelerin tercihlerini çocukları için de sütlü tatlılardan yana kullanması, çocukların yeterli miktarda sıvı tüketmelerini ve dişlerini düzenli fırçalamalarına yönelmelidirler.

single_content_01_v01

Özellikle bayram ziyaretleri sırasında tüketilen şeker, çikolata ve gazlı içeceklerin, çocukların beslenme düzenini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bayram ziyaretleri sırasında sürekli çikolata tüketimi, çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve bağımlılığa neden olarak obezite riskini de artırdığını unutmamak gerekir. Şüphesiz ki bayram boyunca şeker ve çikolatanın çocuklar için tamamen yasaklanması doğru bir davranış değildir. Bu nedenle iki ya da üç küçük parça çikolata ve yine az sayıda şeker ile çocukların günlük ihtiyaçları sınırlandırılmalıdır ve çocuklarla bu durum önceden görüşülüp, uzlaşım sağlanmalıdır.
Özellikle şeker tüketimi sonrası ağızda kalan yiyecek artıkları, bakteri üremesine yol açarak diş çürümesini hızlandırmaktadır. Bu durumda, çocukların tükettiği tatlı ve şekerlerden sonra su içmelerini sağlanarak ağızdaki artıklar giderilmelidir. Çocukların azı dişlerinin yetişkinlere oranla girinti ve olukları çok daha derindir. Bu özellikleri nedeniyle dişler zor temizlenir. Lokum gibi yapışkan içerikli şekerlemeler çocuklar tarafından tüketildikten sonra mutlaka dişin fırçalanması sağlanmalıdır. Anne babalar çocuklarına diş fırçalamada yardımcı olabilirler.

single_content_01_v01

Sağlıklı bir bayram için ziyaretlerde, çocukların dengeli ve kurallı tatlı tüketmesini sağlamanın çok önemlidir. Evlerinizde. Baklava ve kadayıf gibi yağ ve şeker oranı yüksek olan tatlılarımıza alternatif olarak; ev yapımı sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi sütlü tatlılar daha sağlıklıdır. Aşırı miktarda şekerli ve beyaz undan yapılmış hamurlu yiyecekler de mide ve bağırsak hastalıkları riskini artırmaktadır. Bu tür yiyecekler kabızlık gibi sorunlara yol açabileceğinden, çocukların bayramda da bol sebze ve meyve tüketmeleri sağlanmalıdır

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir