Çıtır Bilgiler

Bahar Alerjisinden Korunmanın Yolları

Okuma Süresi: 2 dakika

Baharın gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya, doğa uyanmaya başladı.Güneşin içimizi ısıtması ile birlikte içimizde minik minik kelebekler uçuşmaya başladı.Baharın ilk günleri ile birlikte güneşin tadını daha fazla çıkarabilmek için doğayla iç içe organizasyonlar yapmaya başladık bile. Ancak bahar mevsimi ile birlikte polenlerin artmasıyla, alerjik reaksiyonlarda da ciddi oranda artışlar yaşanıyor. Bahar aylarında ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenlerin atmosfere yayılması doğrudan ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşıyor. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikâyetlerde artıyor.

single_content_01_v01

Vücudumuzda alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olan şeye “alerjen” (polen, küf, toz, hayvan tüyü, akarlar vb.) denir. En tipik bahar alerjisi alerjik rinit şeklinde görülür. Alerjenler özellikle hedef organlarda (burun ve gözlerde) biyokimyasal tepkimelere girerek, salgılara neden olurlar. Bu salgılar vücutta kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, burunda tıkanıklık ve akıntı, akciğerde ise sekresyon artışı, öksürük, hırıltı vb. gibi reaksiyonlara neden olur.

Alerjik rinit (saman nezlesi); alerjenlerin hava yolu ile burnun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokuya yapışması ile meydana gelir. Belirli mevsimlerde (en çok polenlerin uçuştuğu bahar aylarında) ortaya çıkan tipine mevsimsel alerjik rinit adı verilir. 19. Yüzyılda hastalık ilk olarak tanımlandığında yanlış bir isimlendirme ile “saman nezlesi” denmiştir. Bunun nedeni polenlerin samanların üzerine yapışması ve rüzgarla dağılmasıdır. Daha sonra hastalığın polenlerle ilgili olduğu belirlenmiştir.

Nedir bu bahar(saman) nezlesinin belirtileri derseniz;

 Hapşırma nöbetleri
 Burun tıkanıklığı
 Burunda sürekli akıntı
 Gözlerde kaşıntı, sulanma (konjonktivit)
 Burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı
 Öksürük
 Baş ağrısı
 Göz altlarında morluk

Peki bahar alerjisinden korunmak için neler yapmalıyız?

• Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
• Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske kullanın. Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın
• Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgârlı havalarda evde kalmaya çalışın.
• Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün, polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.
• Özellikle kaloriferli evlerde kuru ev havası alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.
• Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın. Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
• Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
• Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz.
• Yatmadan önce duş almak, saçları yıkamak yararlı olur.
• Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
• Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin
• Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
• Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.

single_content_01_v01

Unutmamak gerekir ki polenler dışında ev tozu, hayvan tüyleri, küf mantarları, kimyasal maddeler, klor, deterjanlar ve hava kirliliği de alerji yapabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir