Çıtır Bilgiler

Arife Günü Nasıl Geçirilmelidir?

Okuma Süresi: < 1 dakika

İslam dini için büyük önem taşıyan bir gün olan arife gününü nasıl geçirebileceğinizi ve arife günü hakkında sizlerle birkaç bilgi paylaşacağımız bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar

arife1

Hepimizin dini bayramlardan önceki gün olarak bildiğimiz arife günü aslında hicri takvime göre Zilhicce ayının 9. Günü olarak bilinir yani Kurban Bayramı’ndan bir önceki gündür. Daha sonralarda halk arasında Ramazan Bayramı’nın bir önceki günü de arife günü olarak kabul görmüştür. Ama aslında arife günü Kurban Bayramı’nın bir önceki günüdür.

arife2

Arife günü İslam dini için çok kıymetli bir gündür. Bir hadis de “Arefe gününe hürmet ediniz! Çünkü Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.” Diye bu günün öneminden bahsedilmiştir. Arife gününün faziletlerinden Peygamber Efendimiz de bahsetmiştir. Bu gün de yapılacak ibadetler kişinin geçmiş ve gelecekteki günahlarına kefaret olur. Ayrıca arife günü tutulan bin gün tutacağınız nafile orucuna bedeldir. Yani kısaca özetlemek gerekirse normalde yapılan ibadetler sevap ama arife günü yapılan ibadetler çok daha sevaptır. Sizlerde arife gününü ibadet ederek geçirebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir