Çıtır Bilgiler

‘‘En İyi’nin İyisi” Ara Güler

Okuma Süresi: 2 dakika

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in hayatını anlatan “İstanbul’un Gözü” belgeseli, Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde tüm kategorilerdeki yapımlar arasında “En İyinin İyisi” seçildi ve Los Angeles’te düzenlenen “Southeast European Film Festivali” ve Fas’ta düzenlenen “Festival International de Cinema et Memoire Commune”den davet aldı.

Festivale belgesel kategorisinden katılan Ara Güler’i anlatan ”İstanbul’un Gözü” (The Eye of Istanbul), dünya prömiyerinin yapıldığı Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde animasyon, kısa film ve uzun metraj gibi kategorileri de kapsayan bütün filmler arasında ”En İyinin En İyis” ”Best of Best ” ödülünü aldı.

“Southeast European Film Festivali” ( Güneydoğu Avrupa Film Festivali) 28 Nisan-5 Mayıs arasında, “Festival International de Cinema et Memoire Commune” ise 4-9 Mayıs arası düzenlenecek.

single_content_01_v01

Ara Güler 16 Ağustos 1928’de Beyoğlu’nda doğdu. Lisede öğrenciyken film stüdyolarında her işi yaptı. Muhsin Ertuğrul gibi üstadlar ile birebir çalışma imkanını yakalayıp, tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı.

1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam etti.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlendi. 1954’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.

Ara Güler fotoğraflarının çok büyük bir oranını Fransa , Almanya , ABD de müzelerde sergiledi.

single_content_01_v01

1961 senesindeİngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

Tüm dünyada adından ve yaptıklarından övgüyle söz edilen ve bunu da aldığı ödüllerle belgeleyen Arda Güler, bugüne kadar 1 milyondan fazla fotoğraf çekmiştir.

single_content_01_v01
single_content_01_v01

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir