Çıtır Bilgiler

Aort Damarı Neden Yırtılır?

Okuma Süresi: 2 dakika

Değerli oyuncumuz Oya Aydoğan’ın yemek yerken boğazına kaçan bir lokmayı çıkartmaya çalışırken Aort damarını yırttığı 12 saat süren açık kalp ameliyatı ile ortaya çıktı. Yaşanılan bu olay Aort damarı neden yırtılır sorusunu gündeme getirdi.

Aort damarının yırtılmasını sizler için araştırdık ve bakın nasıl sonuçlar elde ettik.

Aort damarı vücudun en önemli atardamarıdır. Kalpte sol karıncıktan doğar, önce yukarıya sağa, daha sonra bir yay oluşturarak (aort yayı) sola yönelir ve son olarak arkaya aşağıya doğru ilerler.

single_content_01_v01

Uzmanların belirttiği önemli bir nokta şudur ki, yemek yerken soluk borusu veya yemek borusuna takılan yiyecekler çıkarılması esnasında damar yırtılması diye bir şey söz konusu değildir. Vücudun damar sistemi ile ilgili bir rahatsızlığı yoksa refleks hareketlerinden yani öksürme, hapşırma, ıkınma vb. gibi göğüs içindeki basınç artışlarından etkilenmesi söz konusu değildir.

Ancak aort damarında daha önceden oluşan bir yıpranma varsa bu tip refleks hareketlerinde bile yırtılma riski olabilir. Aort damarını bu tip riske hazırlayan en büyük etken kontrol altına alınamamış tansiyon yüksekliğidir. Hipertansiyon zamanla aort damarının duvarını yıpratır ve balonlaşmaya, kireçlenmeye ve yırtılmaya yol açar. İşte bu durumda basit bir öksürme bile damardaki hasarı artırıp yırtılmaya yol açabilir.
Yüksek tansiyon hastalığının ne kadar önemli sonuçlar oluşturabileceği akılda tutulmalıdır. Şu unutulmamalıdır ki, tansiyon yüksekliği olan bir kişide ani başlayan sırt ve göğüs ağrısı varsa en yakın hastaneye gitmeleri ve asla durumlarını ihmal etmemeleri gerektiğini hatırlatırız.

single_content_01_v01

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir