Çıtır Bilgiler

ANNEANNE GÜLLACI

Okuma Süresi: < 1 dakika

Güllaç; protein, B ve E vitaminleri içeriyor. Bu vitaminler nedeniyle güllaç bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Oruç nedeniyle düşen kan şekerinin normal seviyesine gelmesine yardımcı oluyor. Ayrıca hafif bir tatlı olduğu için oruç açıldıktan sonra mideyi rahatsız etmiyor, kolay sindiriliyor. Bu yüzden de iftar sofralarımızın baş tacı olmayı fazlasıyla hakkediyor. Peki güllaç seçerken tazeliğini nasıl anlarız?
Bu konuda bize en önemli bilgiyi rengi veriyor. Renginin pırıl pırıl olması gerekmekte, hafif sarımsı ise sakın almayın.

Malzemeler

10 yaprak güllaç
1,5 lt süt
2 su bardağı şeker
2 su bardağı çekilmiş ceviz
1 çay bardağı çekilmiş fındık
1 çay bardağı çekilmiş fıstık
1 su bardağı nar tanesi

Süt, şeker karıştırılıp tamamen erinceye kadar ısıtılır. Sonrasında süt oda sıcaklığında ılınmaya bırakılır. Eğer sıcak süte uygulamayı yaparsak hamur olur. Sonrasında sırasıyla her bir güllaç yaprağını parlak kısmı üste gelecek şekilde tepsiye yerleştirip her bir katı için 2’şer kepçe süt döküyoruz. Bu işlemi 5 güllaç yaprağı için tekrarladıktan sonra en üst katına ceviz , fındıkları yerleştirip sonra aynı şeklide devam edelim. Sonra güzelce hava almayacak şekilde streç ile kaplayıp buzdolabında en az 3 saat olmak üzere dinlendirelim. Servis yapmadan önce de üzerini süsleyip servis edebiliriz.

single_content_01_v01

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir