Çıtır Bilgiler

Amerikan İç Savaşı

Okuma Süresi: 2 dakika

Bu savaş Amerika tarihinde büyük bir yer almaktadır. Bir diğer adıyla Eyaletler Arası Savaş diyebiliriz. ABD, Washington yönetimi ile bu ülkeden ayrılmak isteyen 11 Güney Eyaleti arasında çıkmış geniş kapsamlı bir iç savaştır.

Abraham Lincoln’un 1860 yılında başkan seçilmesiyle, Jefferson Davis komutasındaki 11 Güney Eyaleti bağımsızlıklarını ilan ettirler. 12 Nisan 1861 yılında ise Güney Carolina’daki Sumter Kalesi’nden ilk top atışıyla birlikte savaş başladı.

İç Savaşın Nedeni ?

19. yüzyılın ortalarında ABD’nin güney eyaletlerinde tarıma dayalı bir ekonomik sistem vardı. Afrika’dan getirilen siyahi insanlar, burada köle olarak çalıştırılıyordu. Güneyde kölelik serbestti. Bu sırada batıda yeni eyaletler doğuyordu ve her biri köleliği yasaklıyordu. Güney eyaletlerde bir gün bu yasağın kendilerine de geleceğinden korkuyordu.

Abraham Lincoln, seçime köleliği kaldırma sözüyle katıldı ve kazandı. Bu sefer güneyliler, kesin olarak kölelik yasağının kendilerine de geleceğini bilip, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu bağımsız oluşuma “Konfederasyon” hükümeti deniliyordu. Bunu da bir başka yazımızda detaylıca anlatacağız.

Dosya:Abraham Lincoln seated, Feb 9, 1864.jpg
Abraham Lincoln

Savaşın Sonuçları

Savaş çok kanlı geçti ve ilk sene kimse üstünlük sağlayamadı fakat daha sonra ki süreçlerde savaş, Kuzeylilerin zaferiyle sonuçlandı. Abraham Lincoln, savaştan sonra bir güneyli tarafından suikast sonucunda öldürüldü.

Güneyde siyahi kölelere özgürlükler tanındı ve seçme hakkı verildi. Birçok özgürlük verilse de daha sonra bu haklar Güneyli beyazlar tarafından geri alındı.

Güney’deki köleliğe dayalı tarım ekonomisi bitti ve Kuzey daha çok zenginleşerek öne geçti.

Dosya:Scott-anaconda.jpg
1861 “Anakonda Planı”

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir