Çıtır Bilgiler

Ameliyat önlükleri neden mavi veya yeşil renk olur?

Okuma Süresi: < 1 dakika

Birden aklımıza gelen o düşünce; ameliyat önlükleri neden mavi veya yeşil renk olur? Şöyle bir durup düşündüğümüzde aslında bu soru mantıklı gelmiyor değil.

Bilindiği üzere ameliyat esnasında doktorlar sürekli kan görmektedir. Bununla birlikte belirli bir noktaya uzun süre bakmak zorunda kalıyorlar. Bu iki durum da doktorların göz yanılsamasıyla karşı karşıya geldikleri ihtimalini yükseltiyor. Böyle bir durumun olması da tehlikeli şeylere yol açabilmesi söz konusu. Öyle ki göz, zamanla bakılan şeye karşı duyarsızlaşır. Doktorun hata yapma ihtimali oldukça artar, ki ameliyat esnasında böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi ölüm riski taşıyabilir.

Peki yeşil ve mavi rengin önlüklerde olmasının sebebi ne?

Yeşil ve mavi renkler, renk skalasında kırmızı rengin karşıtıdırlar. Böylece ameliyat elbisesinde, kan nedeniyle kırmızı renge karşı duyarsızlaştırabilecek olan gözü, mavi veya yeşil renkler devamlı uyarır. Yani gözün görüşünü tazeleyerek kırmızıya olan görüş kaybını engeller. Yanı sıra göz, artık kırmızı ve kırmızının tonlarına karşı hassaslaşır ve farklarını daha rahat ortaya çıkartır.

Bilimsel deneylerle de bu durum ispatlanmış ve çevredeki diğer renklerin de çeşidinin etkili olduğu tespit edilmiştir.

shutterstock_533680945-custom

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir