Çıtır Bilgiler

Adını Hiç Duymadığınız Geleceğin En Parlak 10 Mesleği

Okuma Süresi: 3 dakika

Merhaba Sevgili Çıtır Okuyucuları, biliyorsunuz üniversite sınavının bitmesiyle tercih dönemi yaklaşıyor. Bu yüzden sizler için bu yazımızda, sizlere fikir ve yol oluşturması adına, geleceğin 10 mesleğine değineceğiz. Bunlar öyle klasik doktor, mühendis, öğretmen ve benzeri şeyler değil. Bir çoğunuzun yeni duyacağı ve gerçekten geleceğin mesleği olacağı raporlarla kanıtlanan meslekler olacak!

Businesswoman leader in modern office with businesspeople workin Free Photo

Hazırsanız başlıyoruz!!

  • 3D Yazıcı Mühendisliği

Günden güne gelişmekte olan bu alan bir çoğu sektörde kullanıyor ve kullanım alanları artmaya devam edecek. 3D yazıcı ile elimizde ki 3 boyutlu bilgisayar datası ile çizilip gerçeğe dönüştürülebiliyor. Özellikle medikal sektöründe protez, alçı tasarlanabilecek ve üretilecek olan bu mesleğin ilk mühendislerinden olmak hayata 1-0 önde olmak demek.

  • Endüstriyel Veri Bilimciliği

Büyük, karmaşık ve çeşitliliğe sahip verileri uçtan uca analiz edip dağınık halde bulunun bu verileri belli bir sistematiğe oturturlar. Bir çok şirket stratejik planlar ve kararlar için bu verileri doğru bir şekil de analiz edebilen veri bilimcilerine ihtiyaç duyarlar. Veri bilimciler, çalıştıkları kurum ve kuruluşların yönetim ve karar alma süreçlerinde büyük bir rol oynarlar.

  • Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Nabzınızı ölçen, adımlarınızı hesaplayan, yaktığınız kalorileri hesaplayan ve benzeri işlevleri yapan giyilebilir aksesuarlar bu bölümün 3’te 1 bile değil. Gelişen teknoloji ile alanı her geçen gün büyüyor. Teknoloji insan hayatı ile birleşiyor ve bütün haline geliyor. Bu yüzden bu bölümün tasarımcılarına çok iş düşüyor. Araştırmalara göre gençlerin %70’inden fazlası gerçek anlamda bu bölümü düşünüyor.

  • Veri Güvenlik Uzmanı

Veri Güvenlik Uzmanları, verinin güvenliğini sağlanması için gerekli planlar yapar ve bu planı yürütür. Veriye gelen zararları düzeltir ve tekrardan her şeyi düzene koyar. Güvenlik deliğini kapatmak için önemler alır.

  • Siber Fiziksel Güvenlik ve Kriptografik Mühendislik

Siber-fiziksel (CPS) sistemler, hesaplama algoritmalarının ve fiziksel bileşenlerin kesintisiz entegrasyonundan oluşan ve bunlara dayanan mühendislik sistemleridir. Havacılık, otomotiv, demiryolu, sağlık, telefon ve ağ, altyapı hizmetleri ve elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımındaki altyapı sistemlerine işlevsellik sağlarlar. Siber-fiziksel sistem bileşenlerinin çoğu – özellikle kritik yapıdakiler – kablosuz ve kablolu iletişim ağları, yerleşik işlemciler, sensörler ve aktüatörler kullanılarak ağ üzerinden bağlanır.

  • Robot Teknisyeni

Teknolojinin yükselmesi ile birlikte yapay zeka robotlar da nitekim özellikler kazanmaya devam ediyor. Hayatımıza her geçen gün daha fazla dahil olan robotları üretmek, düzenlemek, tasarlamak ve onlara özel programlarla kazandırmak için alan dahilinde Robot Teknisyenlerine ihtiyaç duyuluyor.

  • Drone Pilotu

Hobi olarak kullanılan ve bir çok alanda iş yapan drone’u kullanmak tabii kide göründüğü gibi kolay değil. Daha yeni yeni ortaya çıksa da ileride bir çoğu alanda kullanıcak olan Drone, alanında uzman pilotlara ihtiyaç duyacak. Drone kullanımı; film çekimleri, fotoğraf çekimleri, askeriye ve benzeri yerlerde kullanılıyor.

  • Nanoteknoloji Mühendisi

Nanoteknoloji bilgisayar ve kiyafet gibi bir çoğu farklı sektörde kullanılıyor. Yakın gelecekte, filmlerde olduğu gibi nano robotlar vücudumuza girerek istediğimiz gibi bizi yönetecek, bizi güçlü kılacak ve virüslerle savaşacak. Tabii ki de bunları üretecek, tasarlayacak ve konumunu koruyacak uzmanlara da büyük şekilde ihtiyacı olacak.

  • Kişisel Gizlilik Danışmanı

Bu meslek şuan ismen size kolay gelebilir ama ileri de kapısından ayrılamayabilirsiniz. Teşircilik kültürü, sosyal medya ile birlikte tüm dünya’ya yayıldı. Şuan hoşumuza giden stalk ve araştırma merakı ileride banka hesaplarımıza, birinci derece bilgilerimize kadar gelebilir ve bunları bulmak kolay hale gelebilir. Böyle bir durumda bu alanda uzman olan “Kişisel Gizlilik Danışmanlarını” sıksık duyacağız.

  • Veri Analisti

Günümüzde oldukça önemli olan veri analistleri özellikle büyük veri konusunda yaptıkları çalışmalar ile ve gelişen teknolojilerle önem kazanmaya devam ediyorlar. Gelecekte Internet Of Things (Nesnelerin İnterneti), Big Data (Büyük veri) gibi teknolojilerin artmasıyla doğru orantılı olarak bu uzmanlara olan ihtiyaçta artacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir