Çıtır Bilgiler

Adana’ya Lezzet Yolculuğu

Okuma Süresi: 2 dakika

Ülkemizin her yöresinde farklı dokular, farklı kültürler ve hepsi birbirinden lezzetli yöresel tatlar bulunmaktadır. Türk mutfağı zaman içerisinde kendine özgü kişiliğiyle dünya mutfakları arasında en zengin ve renkli mutfak olma özelliği ile farkını yaratmıştır. Yapılan sıralamalar hangi millet tarafından yapılırsa yapılsın, Türk mutfağı ilk 3 arasına girmeyi başarmıştır.
Gelelim Adana mutfağına. Adana mutfağı ülkemizin en davetkar mutfaklarından biri olup, damak çatlatan yemekleri ile şüphesiz ki hepimizin favorileri arasında yerini almıştır.

single_content_01_v01

Adana’da kebap yemek için bahane aranmaz…
Adana’ya gittiğinizde şühpesiz ki ilk yapacağınız şey tescillenmiş Adana Kebabını yerinde yemek olacaktır. Satır seslerinin atmosferinde, kısık ateşte pişen Adana kebabının cız cız seslerini duyar gibisiniz. Adanalılar derki; Adana kebapla şalgam içilir, ayran içilir, rakı içilir kola içilmez… Bizde öyle yaptık ve Adananın meşhur şalgamına kendimizi kaptırdık. Adana’da İstanbul’da olduğu gibi kebabın yanında pilav vermezler burada bol soğan salatası, acı ezme, yoğurtlu cacık ve bol yeşillik ile servis yapılmakta.

single_content_01_v01

Sırada, sabah öğle akşam demeden Adana’ya gittiğinizde yiyebileceğiniz bir lezzet var. Tabi ki Ciğer’den bahsediyoruz. Adana’ya sabah erken uçağı ile geldiyseniz kahvaltınızı Adananın meşhur Birbiçer ciğercisinde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Masanın olmazsa olmazları ise sumaklı soğan, mevsim salata, domates ezme, turşu, sıcacık tırnaklı pide ve cacık. Kahvaltıyı böyle yaparsam öğlen yemek yiyemem demeyin. Eğer adana’daysanız yersiniz.

single_content_01_v01

Ee buraya kadar gelmişken bumbar dolması, içli köfte, humus ve bol nar ekşili çiğ köftenin de tadına bakmadan dönmek olmaz.
Eksik bir şey var dediğinizi duyar gibiyiz. Tabi ki sırada tatlı var. Adananın en yöresel tatlısı olan pişmiş nişasta, pudra şekeri ve buzun rendelenerek kar haline getirilmesi ile yapılan Bici Bici’yi yemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

single_content_01_v01

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir