Çıtır Bilgiler

36. İstanbul Film Festivali Başlıyor!

Okuma Süresi: 2 dakika


Bu yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 36. yılına özel düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali’nin programı açıklandı.

5-16 Nisan tarihlerinde gerçekleşen olan festivalde sinemaseverler için en yenilerden klasiklere ve usta yönetmenlerin en iyi başyapıtlarına kadar birçok film gösterimde olacak.

Screenshot_14

Sinema hayranlarının gitmesi gereken bu festivalde birbirinden özel yarışmalar ve sanat-kültür etkileşiminin bir hayli fazla olduğunu görmeleri aşikâr. 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmden oluşacak programda, 11 gün boyunca 21 bölüm içinde 61 ülkeden farklı farklı 200’ü aşkın yönetmen sinema takipçileriyle buluşacak.

d945c0b9ae554b97d9a65282270b25f9

Gecenin bir diğer sürprizi ise onur ödülü almak üzere gelecek olan; Gods and Monsters, Yüzüklerin Efendisi ve X-Men gibi efsane filmleriyle akıllara kazınan Sir ian McKellen festivalin konuğu olacak.

Sir Ian McKellen

Sinemaya gönül ve emek veren ismiyle takdim edilecek olan Sinema Onur Ödülleri kapsamında bu yıl Yeşilçam’ın en iyi yönetmenlerinden olan Barış Pirhasan, değerli oyunculardan Macit Koper, sinemanın en güleryüzlü ismi Selma Güneri, usta görüntü yönetmenlerinden Çetin Tunca ve sinemaya gönül veren bir diğer isim Mithat Alam ise Sinema Emek Ödülü’ne layık görülecek.

36. İstanbul Film Festivali’nde bu yıl yarışma heyecanı 8 Nisan itibariyle başlayacak. Gecede açıklanacak olan yarışmalar arasında; Uluslararası ve Ulusal Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları kategorilerinde; Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler ve 14 Nisan Cuma günü düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

 

31876271954_fff3e62a6c_o

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir