Çıtır Bilgiler

3. Dünya Savaşı Gerçekleşirse Olacaklar

Okuma Süresi: 2 dakika
nuclear bomb ile ilgili görsel sonucu

Son yaşanan olaylar, Suriye iç savaşı, ülkelerin birbirleri ile gerilmeleri ve benzeri şeyler akıllara; “3. Dünya savaşı mı başlıyor ?” sorusunu getirdi. İkinci Dünya savaşının son zamanlarında kullanılmaya başlayan nükleer bomba, gelişmiş ülkelerin tamamen yatırım yaptığı bir sistem haline geldi. Çoğu devlet nükleer bombayı olası bir dünya savaşından kullanacağına hem fikiriz kısaca.

hiroshima ile ilgili görsel sonucu
İkinci Dünya savaşında Amerika tarafından Nükleer bomba atılan Hiroshima

İkinci dünya savaşının izleri hala geçmedi ve etkisi bazı yerlerde sürüyor. Almanya, İngiltere gibi İkinci dünya savaşında etkin rol oynayan ülkeler de hala gömülü bombalar bulunuyor.

Almanya’nın Frankfurt kentinde İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir bomba Main Nehri’nde kontrollu şekilde patlatıldı.

Gelelim şimdi olası 3. Dünya savaşına. Gerçekleşmesi düşünülen bu savaşta bazı şeyler teknolojinin gelmesiyle değişecektir. Bunlardan birisi 4 dakikalık uyarı sistemi. Bu sistem 1992 yılında devre dışı bırakıldı. Olası bir hava saldırısında SMS ile bilgilendirileceksiniz. Eğer hava saldırısı bir balistik füzeyse çıkmanız veya saklanmanız bir şeyi değiştirmeyecek çünkü yer yüzünden balistik füzeleri engelleyecek bir sistem henüz yok.

Olası nükleer saldırıdan sonra güvenli bir yer arayın çünkü nükleer patlamadan sonra daha kötüsü başlıyor. Havaya, suya ve gıdalara radyasyon bulaşacaktır. Bunları aklınızda bulundurarak gıda ihtiyaçlarınızı karşılayın. Teniniz çıplak bir şekil de havayla temas etmemeli. Bu yüzden maske, şapka, gözlük ve maskeler takın.

Daha önce Çernobil faciasında görüldüğü gibi çevre yıllar boyunca büyük zararlar görecek. Açığa çıkan olan karbon, dünyadaki sıcaklıkları düşürecek ve yağış miktarını, mahsullerin miktarını olumsuz etkileyecek. Yağmurlar adeta asit yağmurları olacak.

Kısacası bu felaketler gerçekleşmeden nükleer silahlanma durdurulmalı ve barışın teminatı sağlanmalı. Şimdi sizlere konuyu daha iyi anlamanız için bir oyun önereceğiz. Fallout 4, bu oyun gelecek zamanda gerçekleşen bir nükleer felaketi anlatıyor. Karekterinizi kendiniz yaratıyorsunuz ve hikayenize başlıyorsunuz. İşte fragmanı ;

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir