Çıtır Bilgiler

24 Haziran Pride Week Nedir ?

Okuma Süresi: 2 dakika
Image may contain: text
İstanbul 2019 Onur Haftası

Onur haftası denilen yürüyüş, dünyanın dört bir yanında bahar ve yaz aylarında yapılır. Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen bu yürüyüş, LGBT+ bireyleri ve onlara destek verenlerin katıldığı bir yürüyüştür.

Bir dizi etkinlikler gerçekleştirilir ve planlanan geçiş törenleri yapılır.

pride week ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de Onur Yürüyüşü ?

Türkiye’de ilk defa 1993 yılında “Cinsel Özgürlük Haftası” adıyla kutlanmak istendi. Ancak planlanan olmadı. Fakat bir hafta boyunca çeşitli paneller, film gösterimleri, tiyatrolar, konserler ve partiler gibi bir çoğu etkinlik yapıldı.

Türkiye’de genelde vali iznine takılsa da bu yürüyüş. Yine de uygulanıyor. Zaman zaman şiddetlenen bu yürüyüş, çoğunlukla eğlenceli ve sevgi dolu geçiyor.

İstanbul Valiliği bu sene de düzenlenecek olan “Onur Yürüyüşüne” izin vermedi.

türkiye'de onur haftası ile ilgili görsel sonucu

Stonewall Ayaklanması Nedir ?

28 Haziran 1969 yılında Amerika’nın Newyork şehrinde bulunan Stonewall Inn adındaki bir bara polis baskını yapılıyor ve bu baskında kolluk kuvvetleri cinsel azınlıklara baskı uygulaması ile başlayan olay. Baskı altında kalan insanların polisleri bara hapsederek haftalar boyunca sokakta mücadele vermesiyle devam ediyor.

Bir çok yerde bu ayaklanma LGBT+ yürüyüşlerinin ana kaynağı olarak sayılıyor. Bu ayaklanma süre gelen bu yürüyüşlerin ilki diyebiliriz.

stonewall ayaklanması ile ilgili görsel sonucu
stonewall ayaklanması ile ilgili görsel sonucu
stonewall ayaklanması ile ilgili görsel sonucu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir