Çıtır Bilgiler

20 Yıl da Koskoca Bir Orman Yaratan Çift

Okuma Süresi: 2 dakika

Brezilya da yaşayan Salgado çifti, Minas Gerais bölgesindeki tahribata uğramış ormana tekrar hayat verebilmek için 20 yıl boyunca ağaç dikmişlerdir. Doğal hayatın neredeyse yok olmaya başladığı bu orman, Sebastião ve Lélia’nın özverili çalışmaları sonucunda şimdi tekrar bir orman haline dönüştü. Bölge şimdi binlerce canlı türüne yaşam alanı oldu.

Fotoğrafçı ve gazeteci olan Brezilyalı Sebastião Ribeiro Salgado, 30 yıl önce işi için ayrıldığı Minas Gerais bölgesine geri döndüğünde yok olma derecesindeki ormanları gördüğünde bu duruma inanamadı.Bunun üzerine, Sebastião ve Lélia 1998 yılında “Instituto Terra” isimli bir organizasyon kurdu. Bu organizasyonun amacı, Doce Nehri Vadisi’nin varlığının sürekliliğine katkı sağlamaktı. Sonraki birkaç yıl boyunca Salgado çifti Instituto Terra ekibiyle beraber, yavaş ama emin adımlarla 1,754 dönümlük ormanı ağaçlar dikerek yeniden yaşam alanına çevirdiler. Bu ekip sayesinde bir zamanların yok olmaya yüz tutmuş ormanı tropikal bir cennete dönüştü.

Bu harika ormanda; 293 ağaç türüne ek olarak, 172 farklı kuş türüne, 33 memeli türüne ve 15 kertenkele ve sürüngen türüne ev sahipliği yapıyor. Tekrardan var edilen bu ormanın ekosistem ve iklim üzerinde de oldukça pozitif etkileri olmuştur. Bölgeye bitki ve hayvanların yeniden getirilmesi orman ekosistemini zenginleştirerek kuraklığa eğilimli bölgelerdeki kurumuş kaynaklar yeniden canlandı ve yerel sıcaklık olumlu yönde etkilendi.

Bu muhteşem çifti tebrik ediyor ve bu hikayenin yeni oluşacak ormanlar için ilham kaynağı olmasını diliyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir